GYAKORI KÉRDÉSEK
13 Tanácsok a Computer Vision Szindróma (CVS) elkerülésére
A különböző számítógépek, okostelefonok egyre kiterjedtebb használata mindennapi életünkben sokak számára szemészeti panaszok megjelenésével jár.
A leggyakoribb panaszok: fejfájás, szemfájás, átmeneti homályos látás, szemszárazság érzése, kifáradás, megnövekedett rövidlátás.
Az alábbi 10 tanács mindenki számára hasznos lehet, de különösen azoknak, akik funkcionális látási problémákkal rendelkeznek.
-
Tarts szüneteket!
Akár számítógépen dolgozol, akár könyvet olvasva szüksége van szemeidnek pihentető szünetekre. Minden 15 percben 10 másodpercig nézzél egy 20 lábnyira (6-7m) eső tárgyra.
-
Használj megfelelő világítást!
Az emberek azt gondolják egy sötét szobában elegendő egyetlen lámpa fényénél olvasni. Ez nem így van. Amire fókuszálsz, annak a szoba egyéb helyeinél legalább háromszor jobban megvilágítottnak kell lenni. Ez különösen fontos közeli munkavégzés esetén. Amennyiben lehetséges a természetes fényhez leginkább hasonlító, teljes spektrumú fényforrást kell használni.
-
Ügyelj a megfelelő távolságra!
Közeli munkánál, olvasásnál (olvasás, írás) a megfelelő távolság egyenlő a könyök és a középső ujjizület közti távolságnak. Ez felnőttek esetében kb. 35-40 cm.
A számítógép monitorának optimális távolsága a szemtől kb. 70-80 cm.
-
Kerüld a támaszkodó testtartást!
Tartózkodj a gyomron való fekvésen, az oldaladon vagy háton való fekvéstől miközben olvasol vagy
TV-t nézel. Ülj egyenesen!
Ülj egyenesen!
Ülj egyenes felső testtel, leengedett vállal és súlypontod az űlőhelyed felett legyen. Ez a testhelyzet biztosítja a helyes légzést és a szemek közeli munkatávolságra való kényelmes beállítását. Próbáld a tollat vagy ceruzát a hegyétől számítva kb. 2,5 cm-re tartani a hegyétől, így látható amit írsz vagy rajzolsz a fej vagy törzs döntése nélkül.
Használj döntött munkafelszínt!
Kb. 20 fokos döntés tekinthető ideálisnak.
Limitáld a képernyő előtt töltött időt!
Az okostelefonok tabletek, számítógépek és televíziók használata negatívan hat a vizuális készségek kifejlesztésére, különösen gyermekeknél.
Menj a szabadba!
Vegyél rész szabadtéri programokon amelyek során szemed sűrűn változtatja tekintési irányát illetve annak távolságát. (pl. labdajátékok) .Amikor sétálsz, tartsd a fejed megemelve és nézz csak a tárgyak irányába ahelyett, hogy azokat mereven néznéd.
Pislogj sűrűn!
A legtöbb ember pislogási száma negyedére-ötödére csökken, amikor a képernyőt nézi. A megfelelő pislogási szám megakadályozhatja a száraz szem tüneteinek kialakulását.
Használj szemüveget, ha szükséges!
A felírt olvasó szemüveg csökkentheti a diszkomfort érzését.